Gyászfeldolgozás pszichológus segítségével
Gyászfeldolgozás pszichológus segítségével
Voltam pszichológusnál, beszélgettem vele pár alkalommal, de igazán nem segített.
A veszteségem elején, jó volt beszélgetni vele, legalább meghallgatott valaki, de ennél többen nem tudott segíteni.
Azt mondta beszélgessek többet az ismerőseimmel, találjak valami hobbit magamnak, foglaljam le magam, de ennél többet nem tudott segíteni.
Jó volt egy ideig, de pár alkalom után már nem tudott segíteni a gyászfeldolgozásban a pszichológus.
Ismerős ez a helyzet neked is?
Próbáltál segítséget keresni, bíztál benne, hogy valaki majd megérti a helyzeted, segíteni fog és aztán mégsem. Így arra a következtetésre jutsz, ha a pszichológus nem tudott segíteni a gyászfeldolgozásban, akkor senki sem fog tudni. Ha a pszichológus, akinek ez a foglalkozása, ezt tanulta nem fog tudni segíteni a gyászfeldolgozásban, akkor semmi más segítség sem lehet hatásos.
Ismerős ez neked is? Feladtad ennél a pontnál a segítségkérést?
Nézzük meg együtt miért alakult ez így, hogy pszichológus nem tud hatékonyan segíteni a gyászfeldolgozásban:
1. A pszichológiai képzésnek nem része a gyászfeldolgozás.
2. A pszichológus nem gyászterepauta
3. Ma minden bajjal a pszichológushoz rohangálnak az emberek, mint a Megváltóhoz, de ők erre nem képesek.
4. A pszichológia tudománya a múlt elemzésében, feltárásában keresi a megoldást. Ott hatásos, ahol a múltat kell elemezni.
És a te veszteségeddel meg mi a helyzet?
Az, hogy az a jelenben történt, a jelendben folyik és innen kell elmozdulnod a jövőd irányába. Itt már valójában látnod kellene, hogy nem az élethelyzetednek megfelelő segítséget veszed igénybe.
Ha az autódnak műszaki hibája van, azt is az autószerelőhöz viszed el célitányosan, nem az autómosóba, hogy kívülről megszépítsék.
Tehát, nem jó helyre fordulsz a veszteségeddel. Nincs semmi bajom a pszichológusokal, mert tudnak segíteni az akut gyászban azzal, hogy meghallgatnak, hogy valakinek kiöntheted a fájdalmadat. De sajnos gyászterápiás eszközök nincsenek a kezükben. Mert nem ezt tanulták. Nem a jelen helyzeteit tanulták megoldani, hanem azt, hogy a múltból következtetéseket vonjanak le. Ezért tapasztalja meg nagyon sok gyászoló özvegy, hogy a gyászfeldolgozásban a pszichológus nem tud hatékonyan segíteni.
Márpedig neked most a segítség a jelenedhez kell, valamint a jövőképed kialakításához.
A gyász biztosan már te is érzed az egész életedre kiterjed, nincs olyan pontja, ahova nem jut el.
Nehéz egy embernek két szakmát vinnie. Nem lehetetlen, de a gyászterápia nem véletlen egy külön szakma, egy külön szakág. Nem véletlen, hogy sok pszichológus el sem vállaja, vagy ha igen, akkor nem tud hatásosan segíteni.
Ha már mindenképpen pszichológushoz segítségét szeretnéd kérni a gyászfeldolgozáshoz, akkor legalább tedd fel neki a kérdést, hogy van-e gyászterepauta végzettsége. Olyan, amellyel segíteni tud neked az akut gyászon túl. Ebből már kevesebb lesz, mert ilyen képzés szinte nincs is Magyarországon.
Pedig a veszteségedet nem a kezdeti szakaszban kell alaposan feldogozni, hanem akkor, amikor már túljutottál az akut gyászon, ismét működőképes vagy, amikor már kijöttél a zombiságból.
Tehát az 1. első kérdés, hogy van-e egy átfogó gyászterepauta képzése pszichológusnak.
2.kérdés Van-e konkrét tapasztalata a gyászban, megélt vesztesége a pszichológusnak. És itt sajnos ki kell mondjam, hogy az a legjobb, ha azt a veszteséget élte át, amit te. Mert más egy gyermeket, más egy szülőt, barátot elveszteni. Ezt már tuti, hogy te is érted. Más a hatása az életedre.
2.kérdés Van-e konkrét tapasztalata a gyászban, megélt vesztesége a pszichológusnak. És itt sajnos ki kell mondjam, hogy az a legjobb, ha azt a veszteséget élte át, amit te. Mert más egy gyermeket, más egy szülőt, barátot elveszteni. Ezt már tuti, hogy te is érted. Más a hatása az életedre.
3. kérdés– milyen technikákat, módszereket fog alkalmazni gyászfeldolgozáshoz a pszichológus- konkrétan mondja el neked
4. kérdés – honnan hova fog téged eljuttatni és azt pontosan mennyi idő alatt fogja megtenni, legyen egy időtartam, és te ezalatt milyen eredményeket fogsz elérni, hogyan fog változni az életed, ha a gyászfeldolgozáshoz pszichológus segítségét kéred
5.kérdés– Mindezt milyen további anyagokkal fogja megtámogatni, munkafüzetek, videók, sorstársi közösség stb.
Ezek a minimum kérdések, amiket tegyél fel a pszichológusnak, ha segítséget kérsz tőle a gyászod feldolgozásához. Valójában ezeket tedd fel a gyászterepautának is, ha célirányosan szeretnél dolgozni a veszteségeden. Ha nem szeretnéd kidobni a pénzedet az ablakon. Ha haladni szeretnél, ha végre elköteleződtél a változtatás mellett.
Holnap megmutatom neked a következő bejegyzésben, hogy pontosan milyen pontokon kell dolgoznod, ha szeretnéd feldolgozni a veszteségedet és egy új életet kialakítani. Adok a kezedbe egy ellenőrző listát, amit elvihetsz magaddal, ha pszichoógushoz segítségét szeretnéd inkább kérni a gyászod feldolgozásához, hogy mondja meg a fenti 5 kérdésen felül azokon a pontokon hogyan fogtok együtt dogozni. Ugyanezt majd elviheted magaddal akkor is, ha gyászterepautát választasz.
Legyél céltudatos, tudd biztosan, hogy az a pszichológus vagy gyászterepauta, akit választasz a gyászfeldolgozáshozaz segíteni is fog tudni neked. Meg fog térülni a befektetésed, hozni fogja az eredményeket hónapról-hónapra.
Én pontosan ugyanezt teszem az ügyfeleimmel, akik nem pszichológus segítségét kérik a gyászfeldolgozához, hanem gyászterepautát választanak, akik maga is megélte egy társ elvesztését.