Miért nem enyhül a fájdalom a gyászban?

Miért nem enyhül a fájdalom a gyászban?

Legtöbben a beragadt érzelmek miatt nem tudnak kijutni ebből az állapotból, ellenben létezik egy olyan módszer amellyel te is fájdalommentessé teheted a napjaidat.

 

Már nyugisabbak a napjaid, “működőképes” vagy ismét, ennek ellenére a kínzó, fájó gondolataid, hogy:

 

  • miért tette ezt az élet veled, miért hagyott itt a társad 

  • másnak miért adatik meg, hogy legyen férje, a gyermekének apukája. 

  • mi lesz veled, hogyan fog folytatódni az életed nem múltak el.

 

Sokkal jobban kellene érezned magad, de sótlan és savanyú az élet, másokhoz, egész családokhoz, párokhoz viszonyítod magatokat ami kapcsán mindig hiányt élsz meg.

Nevesíted is az állapotodat, azt mondod, hogy megint minden nagyon fáj, olyan, mint az elején, nem is tudod mi történik veled, nem hiszed már, hogy ez változni fog, pedig azt hitted már jobban vagy.

 

A világot még mindig az akut gyász szemüvegén látod, nagyon szűk látókört ad, amely a fájdalomra és az összetört életre mutat rá folyamatosan.

 

Vajon miért ragadnak az özvegyek bele az akut gyász érzelmi állapotába akár évekre is? 

 

Ahhoz, hogy ezt felismerd te is tisztáznunk egy nagyon fontos különbséget a gyászban. Ez pedig az, hogy a fájdalom és a szenvedés nem ugyanaz. Amikor ezt megérted, akkor tudod végre magad mögött hagyni a gyötrődést és kijönni a beragadt érzelmi állapotból. 

 

Mindaddig, amíg ezt a kettőt egy kalap alá veszed, addig nincs kiút a gyászból.

  

Nézzük mi a különbség a kettő között:

 

A fájdalom nem választható, mindenki megtapasztalja az élete során. Társad elvesztése elkerülhetetlenül fájdalommal jár. Sajnos erre nincs semmi ráhatásunk. 

 

A szenvedés viszont megválasztható. Szenvedés az, amikor a fájdalmad megtapasztalásáról különféle történeteket kezdesz el mondani magadnak. 

 

A minket ért veszteség kapcsán rengeteg gondolat keletkezik a fejünkben. Például, amikor úgy döntünk, hogy 

 

  • soha nem fogunk túljutni azon, amin épp keresztül megyünk a gyászban,

  • valahányszor úgy döntünk, hogy az élet kiszúrt velünk, mert elvette tőlünk a párunk,

  • valahányszor a fájdalmat öröknek ítéljük meg,  gyógyíthatatlannak bélyegezzük magunkat, vagy azt mondjuk, hogy sosem leszünk többet boldogok. 



Ezek a gondolatok okozzák a szenvedést, ami a válaszunk a minket ért fájdalomra. 

Valószínűleg te sem tudod, hogy ezekkel a mondatokkal teszed a fájdalmadat még keserűbbé, elviselhetetlenné. 

Gondold végig, hogy te mit mondasz arról a tényről, ami történt veletek, ami a fájdalmat kiváltja? Milyen történeteket kezdesz el mondani arról milyen az életed a párod nélkül?

 

fájdalom a gyászban

Most, hogy már látod mi a különbség a fájdalom és a szenvedés között nézzük mit kell tenned, hogy ki tudj jönni a beragadt érzelmi állapotból? 

 

  • Első lépésként azt kell felismerned, hogy a fájdalmad már bekövetkezett, tehát ez nem megváltoztatható. Hiába próbálod a múltat megváltoztatni a sok ‘ha ezt vagy azt tettem volna’ gondolatoddal bármit is elérni. Tehát fel kell hagynod azzal, hogy vitatkozol a valósággal, mert ebben a játszmában csak veszíthetsz. 

 

  • Második lépésként abba kell hagynod, hogy önmagad számára szenvedést hozz létre a gondolataid által. Nem a világ, nem a gyász tehet a szenvedésről, hanem azok a gondolataid, amelyek minden kontrol nélkül kavarognak a fejedben és amelyek mentén elsodornak az érzelmeid napi szinten.  Ez a legnehezebb része a veszteség feldolgozásának, hogy képes legyél kontroll alatt tartani a gondolataidat, mert az agyunkban rengeteg gondolat kering, tálcán kínálja azokat, amikkel a szenvedésedet létrehozod.

 

  • Harmadik lépésként, ha már megvan a kontrol, akkor azt az eszközt kell elsajátítanod, amellyel szándékosan tudod létrehozni a fejedben a gondolataidat, amelyek mentén egy tartós érzelmi harmóniában leszel

 

Amikor ezt eléred, akkor tudsz változást hozni az életedbe, mert egy kiegyensúlyozott érzelmi állapotból fogsz cselekedni, tervezni, jövőt kreálni. 

 

Megfelelő eszközök nélkül a kontrollálatlan gondolataid magukkal sodornak, olyan, mint, amikor a huzat bevág egy ajtót, már csak a csattanást hallod és azt, hogy kitört az ablak. Keseregsz, hogy nem vetted észre és a romok eltakarításával töltöd az idődet és okolod az egész világot és önmagadat miatta. Időd, energiád és pénzed megy rá a rendbe hozatalra.


Ha jelen tudsz lenni, ha a kezedben van a kontrol, a kilincsen van a kezed,  akkor nem utólag fogsz cselekedni, amikor már becsapódott az ajtó és kitört az ablak, hanem észreveszed azt, amikor a huzat keletkezik, amikor elsodornának az érzelmeid és megállítod a szenvedést. 


Ha ezt a három dolgot végigcsinálod, akkor fogsz tudni kitörni a szenvedéses érzelmi állapotból. Ezt csinálom én is az ügyfeleimmel, hiszen így lehet túljutni a beragadt fájdalmon a gyászban. 


Ez a gondolkodási minta segíti őket abban, hogy energiájuk szabaduljon fel, hiszen a szenvedés helyett fokozatosan örömöt tapasztalnak meg. Nem elvárják  az élettől, hogy jobban legyenek, hanem képesek a szenvedés helyett építkezni.

Valamint az életben elkerülhetetlenül bekövetkező nehéz helyzetektől nem tartanak, eszköz van a kezükben a kezelésükre, felkészülten  állnak.


Ha úgy érzed, hogy elakadtál a gyászfolyamatodban, akkor az amiatt van, mert nincs meg a kontrolod a gondolataid felett, így nap, mint nap falba ütközöl. 

Ha szeretnél új módszereket kapni a veszteséged kezeléséhez kérlek írj rám messengeren, megnézzük melyik szakaszban vagy, milyen kihívásaid vannak most és segítek neked kezelni a fájdalmadat.



  •