fbpx

A gyász szakaszai- vannak-e szakaszai a gyásznak?

Vannak-e szakaszai a gyásznak?

A gyász szakaszai – vannak-e? Kell a foglalkoznunk ezzel? Miben segít, ha tudom a gyász melyik szakaszában tartok? Nem értek egyet azzal, hogy a gyászt szakaszokra bontjuk, mert ez ennél sokkal-sokkal bonyolultabb. Odavissza cikázás a különböző érzelmi állapotok között, egy komplett érzelmi hullámvasút, nagyon nehéz a gyászt szakaszokra bontani. Viszont azzal egyet tudok érteni, hogy a veszteség után egy mély bánat és siratás szakasza következik, amely még nem is a gyász. A bánat a reakciónk a veszteségre, a gondolatok, érzések, viselkedések, amelyeket a veszteség után tapasztalunk, és ezek idővel sokat változnak. Ellentétben a gyásszal, amely gondolatok, érzések és viselkedések összessége, amelyek velünk maradnak. A gyász viszont velünk van, és velünk marad, egy része lesz a DNS-ünknek, ellenben a siratás az az, ahogyan megbírkózzunk a veszteséggel. A gyászban inkább feladataink vannak, semmint, hogy azon gondolkozzunk a gyásznak melyik szakaszában lehetünk éppen. Ha már nagyon szakaszokra kell bontanunk a gyászt, akkor arra nagyon sokféle teória van, megosztom veletek azt a négy szakaszt a gyászban, ami hozzám a legközelebb áll.
gyasz-szakaszai

1. A gyász első szakasz a zsibbadás időszaka. Ez van a legközelebb a veszteséghez. Ez az az időszak, amikor üres vagy, zsibbadt vagy, ami hasznos mert segít megelőzni hogy érzelmek áradatával elsodorjon minket, mert akkor hirtelen megtapasztalnánk, a veszteségünk súlyosságát, ami valószínűleg csak felemésztene minket. A zsibbadásnak ez a szakasza hasznos mert segít elnémítani vagy csökkenteni a veszteség hatásának kezdeti intenzitását.
2. A gyász második szakasza a vágyakozás fázisa. És ez az amikor csak arra vágyunk, ami volt, és néha azt is jelentheti, hogy még nem ismerjük fel teljesen a veszteség.állandóságát.
3. A gyász harmadik szakasza az a fázis, amelyet szervezetlenségnek és kétségbeesésnek neveznek, ahol nagyon nehezen tudunk működni abban a környezetben, amelyben vagyunk , hiszen a körülöttünk lévők nem voltak a férjük nélkül és nem tudjuk, hogyan kell működni. Nincs bizonyítékunk arra, hogy tudunk működni. Soha nem csináltunk ilyet, és azt csináljuk, amit eddig soha nem tettük, és ezért csak nehezen tudunk alkalmazkodni környezethez
4. A gyász negyedik szakasza a fázis az, amikor a gyászoló átlép a szervezett viselkedés fázisába, amikor alapvetően elkezdjük újra összetenni az életünket.

A gyász szakaszai azok a fázisok, amelyeken keresztül elfogadjuk a veszteségünket, békét kötünk vele.

Éreztem ezeket a gyásznak ezen szakaszait, a fázisokat, és azt is, amikor egyikből átmentem a másikba.